”Liikkumisen ja liikenteen tulevaisuudet – Kohti sujuvaa arkea”, Tieteiden talo 28.2.2023


Aika: 28.2.2023 klo 17.00–19.00.

Paikka: Tieteiden Talo, Kirkkokatu 6, 00170 Helsinki

Liikennesuunnittelun Seura ja Tulevaisuuden tutkimuksen seura järjestävät kaikille avoimen keskustelutilaisuuden, jonka teemana on Liikkumisen ja liikenteen tulevaisuudet – Kohti sujuvaa arkea.

Pääalustuksen pitää Style-hankkeen vastaava tutkija tulevaisuudentutkimuksen professori Petri Tapio otsakkeelle: Aktiivisten kulkutapojen tulevaisuus. Pyöräilykuntien verkoston toiminnanjohtaja Matti Hirvonen kertoo, mitä pyöräilyn ja kävelyn edistäminen tarkoittavat käytännössä, hänen esitelmänsä aihe on Kävelyn ja pyöräilyn huomioiminen liikennesuunnittelussa. Liikennesuunnittelun Seura ry:n varapuheenjohtaja ja tieteellisen Liikenne-vuosikirjan vastaava päätoimittaja Kalle Toiskallio esittää kommenttipuheenvuoron Kysymyksiä liikkumisen muutoksen tekemisestä suurissa ja pienissä kaupungeissa. Tule mukaan keskustelemaan! Kutsua saa levittää vapaasti. Tilaisuus on maksuton.

Tiedekahvilan palvelut ovat käytettävissä omakustanteisesti ennen tilaisuutta. Tilaisuudessa tarjolla pientä välipalaa.

Style-tutkimushankkeen sivut: https://www.styletutkimus.fi/

Ilmoittautuminen: https://bit.ly/style23 . Muista ilmoittautua!

Em. yhteistiedotepohjan teksti, joka on laadittu tilaisuuden järjestäjien toimesta ja päivitetty ohjelman tiedoilla 15.2.2023. Ohjelman löydät ao. linkistä pdf-muodossa.

Ks. ilmoitus myös Liikennesuunnittelun Seura ry:n sivuilta, kohdasta Tapahtumat 2023: https://www.lssry.fi/events .

Info ja ilmoittautumislinkki myös Tulevaisuuden tutkimuksen seuran FB-tapahtumasivuilla.

Helsingin Sanomat Menokone-sivut: https://www.hs.fi/menokone/events/47608

.

Yrjö Myllylä,

tilaisuuden yhteydenpitoryhmän sihteeri

Liikennesuunnittelun seura ry:n hallituksen jäsen,

Tulevaisuuden tutkimuksen seuran jäsen

puh: 0500 450 578,

yrjo.myllyla@rdaluekehitys.net .

__

RD Aluekehityksen FB-sivustolla on kuvapäivitys tilaisuudesta sekä todetaan, että tilaisuuteen osallistui 60-70 osallistujaa. Tilaisuus oli kaikin puolin onnistunut, puheenjohtajan mukaan ylitti jopa odotukset.

__ __ __

8.1.2023 105 vuotta täyttävä salolainen Ilmari Koppinen on hyvä esimerkki arkiliikunnan arvostajasta ja liikunnan merkityksestä. Koppinen 105-vuotispäivän kunniaksi työnsi kuulassa ikäsarjansa Suomen ja Euroopan ennätyksen.

”On aika kysyä kysymys, joka kaikkia kiinnostaa vuodesta toiseen. Mikä on Koppisen pitkän iän salaisuus?” Lue lisää Koppisen arkiliikunnasta ja aivojen harjoittamisen tarpeellisuudesta Ilta-Sanomien ja Helsingin Sanomien artikkeleista:

https://www.is.fi/yleisurheilu/art-2000009313718.html

https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000009278650.html .

Kategoria(t): 1. ALUEKEHITYS, 2. TULEVAISUUDEN ENNAKOINTI, 3. STRATEGIAPROSESSIT, 4. Osaamis- ja koulutustarpeiden ennakointi, 7. Logistiikka ja yhteydet, 8. Energia ja ympäristö, 9.1 Matkailu, 9.2 Kauppa, rakentaminen, ICT, hyvinvointi, palvelut, METODI, O. YHDYSKUNTASUUNNITTELU JA MAANKÄYTTÖ Avainsana(t): , , , , , , . Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s